Home » Mobil » Yurtdışından Telefon Getirme Sorunu Başlıyor

Yurtdışından Telefon Getirme Sorunu Başlıyor


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı yurt dışından telefon getirilmemesi adına birçok karar almaya devam ediyor. Bakanlık tarafından ilk olarak geçtiğimiz senelerde bir kısıtlama geldi. Gelen kısıtlamaya göre ilk olarak Apple ürünlerinin Türkiye garantileri iptal edildi. Iphone cihazlar yurt dışından Türkiye’ye getirilirken 1 sene garanti ile birlikte kullanabiliyorlardı. Ancak bakanlık tarafından bu konu hakkında gelen bir kısıtlama ile birlikte artık telefonların Türkiye içerisinde garantisi olmayacak.

İkinci Telefonlara Giriş Engeli

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan kısıtlamalar içerisinde ikinci telefonunun yurt içine sokulma yasağı da yer alacak. Ancak yurt dışından gelen kişiler valizlerinde ve çantalarında ikinci bir telefonu yurda sokamayacaklar. Bunun yanında eğer cihaz girişi yapılırsa hem vergi üzerinden cezalandırma başlayacak hem de IMEI numarası kayıt edilemeyecek. Kullanıcılar artık yurtdışından ikinci bir telefon getirdiklerinde ve gümrükten geçtiklerinde Türkiye içerisinde telefon kullanımları belirli numaralar öncülüğünde engellenecek.

Telefon Karaborsasının Önüne Geçilebilecek

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan kısıtlama ile birlikte ticaret üzerinde etkili olan telefon karaborsasının etkisinin giderilmesi planlanıyor. Bu sayede piyasa üzerinde yurtdışından getirilen cihazlar satış üzerine bulunmayacak. Daha ucuza satılan bu cihazlar haliyle ekonomi üzerinde de etkili oluyor. Hem ekonomi üzerinde etkinin yok olmasını sağlamak hem de karaborsa sistemini ortadan kaldırabilmek adına bu alanda yapılacak olan kısıtlamalar da arttırılacak gibi gözüküyor.

Telefon Girişlerine Engel

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan engeller ile birlikte Türkiye’de bulunan ikinci cihazların toplanması da sağlanabilir. Bu sayede Türkiye içerisinde yurt dışından getirilecek olan ikinci telefonların etkileri yok edilecek. Bakanlık tarafından ilk olarak garantinin engellenmesi telefon girişlerinin az orana inmesini sağlamıştı. Ancak devam eden telefon girişleri Gümrük Bakanlığı tarafından yapılan engeller ile birlikte 0’a indirilmek isteniyor. Ancak ne kadar önlemler alınmış olsa da yurtdışından telefon girişleri yapılmaya devam ediyor. Yine de bu telefonların kullanımları numaralarının engellenmesi nedeni ile yapılmayacak. Bu girişlerin yapılmaması birkaç süre zarfı sonrasında karaborsa üzerinde hem ürün hem de fiyat üzerinden etkisini göstermeye başlayacak.


About Ramses

Check Also

504 Venus Akıllı Cihaz İle Dünya Rekoru Kırıldı, Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Duvarı 504 Venus’le İnşa Edildi

Vestel, Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda Venus adı ile birlikte Türkiye’nin ilk yerli akıllı cihazını kullanımlara sundu. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir