Yazılımda performans testinin önemi artıyor

Yazılım Test ve Kalite Derneği tarafından her sene hazırlanan Türkiye Yazılım Kalite Raporu yayınlandı.

yazılım-550x285

Performans testlerine ve testlerin kurumsal tarafına ağırlık verilen rapor, bu yönüyle teknik konulara odaklanan geleneksel test araştırmalarından ayrılıyor. Raporda kurumsal ihtiyaçlarla ilgili ipuçları ve trendler, test senaryoları, test ortamı ve son dönemin gündem konusu bulut hizmetleri ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Rapor ile ilgili bilgi veren Yazılım Test ve Kalite Derneği Başkanı Koray Yitmen, “Gerek uzun yıllardır kullanılan legacy sistemler gerekse mobil uygulamalar, kısacası tüm sistem ve yazılımlar performans artışına ihtiyaç duyar. Çünkü performans artışı demek daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve donanıma daha az yatırım anlamına gelir ve sistemlerin güvenilirliğini artırır. Raporun altıncı sorusu olan ‘Ne kadar süredir kurumunuzda performans testi çalışması yapıyorsunuz?’ sorusuna verilen yanıtlar da bu durumu açıkça ortaya koyuyor. Yüzde 10’u 5 yıl gibi uzun bir süreyi aşkın olmak üzere, katılımcıların yaklaşık yüzde 90’ının performans testi uyguladığını görüyoruz. Bunu ülkemiz yazılım sektörü açısından sevindirici buluyoruz” diye konuştu.

Katılımcılar, Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nda yer alan “Kurumunuzda performans testi gerçekleştirmekten kim sorumlu?” sorusuna yüzde 60 oranında “Test mühendisleri” yanıtını verdi. Yüzde 29’la ikinci sırada yer alan yazılımcıları yüzde 22’şer oranlarla iş analistleri ve performans testi uzmanları takip etti.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın