Home » İnternet » Windows 10 Kullanımları Zirvede

Windows 10 Kullanımları Zirvede


Windows 7 ve 8 sürümünden çok daha farklı bir tasarım ile birlikte gelen Windows 10’un kullanımları 7 ve 8 kadar ilgi görmemişti. 7 ve 8 sürüme alışkın olan kullanıcılar için Windows 10 ‘un yapısı oldukça karmaşık geldi ve çoğu kullanıcı 7 ve 8 üzerinden kullanımlarına devam etti. Uzun süre Windows 10 için bir hareketlilik yaşanmadı. Ancak son dönem içerisinde Windows 10 kullanımları artış gösterdi. Ancak genel itibari ile bakıldığında halen Windows 7 kullanımlarının fazla olduğunu biliniyor. Araştırmalar bu yönde kullanıcıların Windows 10a alışmadığınız açıkladı.

Windows 10’un Kullanımını Etkileyen Faktörler

  • Son dönemler içerisinde bu uygulamasının kullanılmasında farklı faktörler etkili. Bu faktörlerden ilkini sürümün ücretsiz olması oluşturuyor. Kullanıcılar tabletlerine ve bilgisayarlarına sürümü ücretsiz olarak yükleyebilirler.
  • Bir diğer faktör ise etkinleştirme özelliği sürüm etkinleştirilmesi ile birlikte aktif olarak kullanılıyor. Eğer memnun kalınmaz ise 7 ve 8 sürümleri kullanılmaya devam ediliyor.
  • Bir diğer kullanım artış özelliği ise yeni cihazların Windows 10 sürümü ile birlikte piyasa üzerinde yer alması. Bu sayede kullanıcılar cihaz kullanımlarına direk bu sürüm ile birlikte başlıyorlar.
  • Bir diğer kullanım özelliği ise yabancı piyasa içerisinde tercih edilmesi. Windows 10 kullanımları yabancı piyasa üzerinde daha fazla etkin. Yerli piyasa için bunu söylemek oldukça zor.

Windows 10 bu nedenlerden dolayı son dönem kullanımlarında farklı oranlar ile birlikte artış gösterdi.

Windows 10 Kullanım Oranı

Windows 10 kullanımlarının kullanım oranı %26,29 iken yapılan incelemeler ile oranların %26,90 olduğu tespit edildi. Bu alanda yaşanan artış ile birlikte Windows 7 kullanımlarında aynı oranda azalma yaşandı. Ancak bu azalma ve atışın yurt dışı pazarı üzerinde olduğunu söylemek mümkün. Genel değerlendirme içerisinde halen Windows 7 kullanımları Windows 10 kullanımlarının çok daha üzerinde. Kullanıcılar Windows 10’a oldukça zor alıştır. Bu anlamda bu sürümü deneyen ardından eski sürüm üzerinden kullanımlara devam eden kişi sayısı oldukça fazla. Önümüzdeki günler içerisinde Windows kullanımlarının oranları da merak edilmeye başlandı.


About Ramses

Check Also

Spotify Müzik Uygulamasında Kullanıcılara Zam

Birçok telefon içerisinde fazlası ile kullanılmakta olan Spotify müzik programı içerisinde son zamanlar içinde bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir