Home » Sosyal Medya » Whatsapp Konuşmalarınız Gizlilik İçermiyor

Whatsapp Konuşmalarınız Gizlilik İçermiyor


Whatsapp uygulaması içerisinde sohbet eden insanlar kısa bir süre öncesinden whatsapp üzerinden mesaj almıştır. Alınan mesajlarda uçtan uca şifreleme sisteminin kullanılacağı kullanıcılara bildirildi. Bildirim içerisinde bu şifreleme ile birlikte konuşmalarınızın üçüncü kişiler tarafından görüntülenemeyeceği sizlere duyuruldu.

Uçtan Uca Şifreleme Açık Verdi

Geçtiğimiz günler içerisinde whatsapp gizliliği üzerine kullanıcılara verilen mesaj geçtiğimiz günlerde açık verdi. Kişiler ile birlikte yaptığınız konuşmalar başka kişiler tarafından görüntülenebiliyor. Gizlilik üzerine alınan mesaj bu açık ile birlikte önemini bitirdi. Artık whatsapp konuşmalarınızı daha dikkatli olarak yapmanız gerekecek. Android ve İOS sistemler başta olmak üzere kullanılan bu uygulama kişiler ile yaptığınız konuşmaların başkaları tarafından görüntülenebilmesi Kalifornia Üniversitesi tarafından belirlendi. Uçtan uca olarak adlandırılan bu özelliğin gizli kapıları kullanıcılar üzerinde oldukça şüphe uyandırdı.

Whatsapp Açıklama Yapmıyor

Whatsapp uygulamasına üzerine yapılan bu iddialara whatsapp henüz bir yanıt vermedi ve sessiz kaldı. Uçtan uca şifreleme sistemi içerisinde bulunan açık için whatsapp üzerinden bir açıklamanın kullanıcılara oldukça kısa süre içerisinde bildirilmesi bekleniyor. Kullanıcıları oldukça şüpheye düşüren bu durum her ne kadar kullanıcıları düşündürse de whatsapp kullanımları üzerinden bir azalma yaşanmadı. Kullanıcıların konuşmalarını yine whatsapp üzerinden devam ediyor. Özellikle görüntülü aramanın da geçtiğimiz günler içerisinde uygulama içerisine gelmesi kullanım sayıların da oldukça etkili oldu.

Aynı açık Signal Uygulaması Üzerinde Bulundu

Whatsapp konuşmalarının üçüncü kişilere sızdırılması hatası yapılan araştırmalar ile birlikte Signal Messenger uygulaması içerisinde de bulundu. Edward Snowden’in kullanıcılara tavsiye ettiği Signal mesajlaşma uygulaması her ne kadar whatsapp kadar tercih edilmese de kullanıcı sayısı üzerinde bir artış yaşanıyordu. Yapılacak tanıtımlar ile birlikte kullanılabilecek olan bu mesajlaşma programının iddialardan sonra kullanılıp kullanılmaması ise bilinmiyor. Bu mesajlaşma uygulamasını tercih eden kullanıcılar bu açık üzerinden kullanımlarını nasıl devam ettirecek henüz bilinmiyor. Ancak uygulamanın whatsapp kadar gözde olmaması ve bu alanda yeterli kişinin olmaması uygulamadan oldukça çabuk vazgeçilebileceğini gösteriyor. Ancak kesin bir şey söylemek için henüz erken. Kullanımların bu durumdan nasıl etkileneceği merak ediliyor.


About Ramses

Check Also

WhatsApp Aramaları Keydediyor mu? Whatsapp Sesli Konuşma Nasıl Kaydedilir?

Aramalarınız Sizden İzinsiz Olarak Kaydediliyor Mu? Kişisel güvenlik ihlallerinin sıkça yaşandığı günümüzde, kişisel güvenliğin sağlanması …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir