Home » Teknoloji Haberleri » Sigaraya Karşı Mobil Savaş

Sigaraya Karşı Mobil Savaş


Sağlık Bakanlığı sigara içilmesini önlemek amacı ile yasaklarına devam ediyor. Kapalı alanlarda sigara içilememesi yasağı geldiğinden bu yana bu konu üzerinde oldukça dikkat ediliyordu. Ancak dönem dönem bu yasak belirli alanlar içerisinde dikkate alınmamaya başlandı. Bu nedenle harekete geçen Sağlık Bakanlığı sigaraya karşı mobil uygulamalar ile teknolojiyi kullanacak.

Yeşil Detektör Uygulaması

Sağlık Bakanlığı tarafından kullanılmaya başlanan yeşil detektör uygulaması ile birlikte kapalı alanlarda içilen sigaralarda yeni bir denetim başlayacak. Bu uygulama gelmeden önce insanlar eğer kapalı alanda sigara içiliyor ise bu durumu Alo 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi’ne bildirebiliyorlardı. Ancak bir süre sonrasında bu uygulamasının da yavaşlaması Sağlık Bakanlığını harekete geçirdi. Neredeyse herkesin kullandığı akıllı cihazlar üzerinden sigara içilen yerlerin tespiti yeşil detektör uygulaması ile birlikte yapılacak.

Uygulama Sağlık Bakanlığına Konum Gönderecek

Akıllı cihazlar içerisine yüklenecek olan bu uygulama ile birlikte kapalı alanda sigara içilmesi yeşil detektör ile birlikte algılanabilecek. Algılama işlemi sonrasında ise uygulama tarafından Sağlık Bakanlığı’na bildirim gönderilecek. Ancak bu bildirim telefon ile iletişimden çok daha kolay. Çünkü bildirim altında sigaranın içildiği alanın konumu yer alıyor. Yeni gelen bu uygulama ile birlikte artık sigaranın kapalı alanlarda içilmesi tamamen önlenebilecek. Başlayan bu uygulama ile birlikte sigara içilen alanların sayısı da daha az hale getirilebilecek ve dumansız hava alanı artacak.

İstanbul’da Uygulama Başladı

Yeşil detektör uygulaması İstanbul içerisinde kullanılmaya başlandı. Bu sayede ne kadar başarılı olunursa ona göre uygulama diğer şehirler içerisinde de kullanılmaya başlanacak. Peki, uygulama nasıl kullanılıyor. İlk olarak uygulamayı akıllı cihazlara indiriyorsunuz. Ardından kendi bilgilerinizi girerek ya da sosyal medya bilgileri üzerinden uygulama içerisine giriş yapabiliyorsunuz. Ardından uygulama ile birlikte sigara içilen alanı Sağlık Bakanlığı’na ihlali bildir sekmesi ile gönderebiliyorsunuz. Bu ihlali bildirmeniz ile birlikte konumunuz bakanlık içerisinde diğer kullanıcılara gösteriliyor. Böylece sigara içilen yerin tespiti çok daha kolay olarak yapılıyor. Uygulama ile gönderdiğiniz ihlaller ise gizli olarak korunacak. Bu nedenle istediğiniz alan içerisinde gönderimlerinizi hemen yapabilirsiniz.


About Ramses

Check Also

5K, 8K ve 16K Çözünürlük Dönemi Başlayacak

Bugün yeni üretilen birçok plazma özellik taşıyan televizyonlarda 4K çözünürlük kullanılıyor. Full HD özelliği ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir