Home » Teknoloji Haberleri » Sanal Anahtar Dönemi Başlıyor

Sanal Anahtar Dönemi Başlıyor


Turkcell geliştiricileri tarafından geliştirilen özelliklere bir yenisi daha eklendi. Bu özellik akıllı ev sistemleri ile benzerlik gösteriyor. Artık akıllı ev sistemleri içerisinde anahtar kullanımı oldukça az. Bunun yerine otomobillerde dahi kartlar kullanılabiliyor. Turkcell bu anlamda daha kapsamlı bir araştırma ve geliştirme yapmış durumda. Tek bir program ile birlikte evinizin sanal kilit sistemini artık kontrol edebileceksiniz.

Cep Telefonlarınız İle Kapınızı Kontrol Edin

Birçok evin kapısında yaşanan anahtar ve kilit problemlerine sanal anahtar dönemi ile birlikte son verilebilir. Bu anlamda ilk olarak cep telefonunuz üzerine bir program yüklüyorsunuz. Bu program ile birlikte bulunduğunuz her konum üzerinden kapının açık ve kapalı olmasını kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede anında evinizin kapı girişlerini anında değiştirebiliyorsunuz. Ev sahipleri kapı kilitlerini aktif olarak kullanabilmeleri özellikle ev içerisinde yer almadıklarında etkili oluyor. Gelen akrabalar, arkadaşlar ve yardımcılar için evinizin kapısını uzaktan kumanda sitemi ile birlikte açabiliyorsunuz. Böylece herhangi bir arkadaşınıza veya bir yere anahtar bırakmanıza gerek kalmıyor.

Sanal Anahtar Her Koşulda Çalışıyor

Teknoloji üzerinden yapılan gelişmelerin birçoğu elektrik kesintisi nedeni ile kullanılamayabilir hale gelebiliyor. Ancak sanal anahtarlar için böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü bu anahtarlar elektrik kesintisinden etkilenmiyor. Kapının açılıp kapanması her koşulda devam edebiliyor. Bu sayede aklınız evinizin kapısında kalmıyor.

Sanal Anahtarlar Daha Güvenli

Yapılan araştırmalar kapsamında sanal anahtarların çok daha güvenli olduğu anlaşılıyor. Birçok insan kapı üzerinde anahtar unutabiliyor ya da güvensiz kapı kilitlerini farkında olmadan kullanabiliyor. Ancak geliştirilen sanal anahtarlar ile birlikte bu sorun da ortadan kalkacak. Artık aklınızın evi kitledim ya da kitlemedim şeklinde evinizde kalmasına gerek kalmayacak. Çünkü kapınızı kapatmanız ile birlikte sanal program ile birlikte anahtar devreye gidiyor. Eğer aklınız ev kilidi var ise cep telefonunuz üzerinden programı açarak kilidi kontrol edebilirsiniz. Bu sayede gününüzü çok daha rahat geçirebilirsiniz. Bunun yanında anahtarlarınızı kimseye vermenize gerek kalmayacağı için içiniz de rahat olacaktır. Turkcell tarafından geliştirilen bu kullanımların ileriki dönemlerde aratacağı tahmin ediliyor.


About Ramses

Check Also

Sigaraya Karşı Mobil Savaş

Sağlık Bakanlığı sigara içilmesini önlemek amacı ile yasaklarına devam ediyor. Kapalı alanlarda sigara içilememesi yasağı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir