Cortana, iOS ve Android’e Geliyor

Microsoft’un sanal asistanı olan Cortana, iOS ve Android cihazlara gelmeye hazırlanıyor. Reuters’ın haberine göre Cortana, 2015’in ilerleyen dönemlerinde yeni platformlara gelecek.

HoloLens ve Windows 10 ile 2015’e hızlı başlayan Microsoft, Cortana’yı iOS ve Android platformalarına sunmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında 87. Oscar ödül töreninde verilecek ödüllerin %83’ünü doğru tahmin eden Cortana, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

cortana heroÜnlü İngiliz haber ajansı Reuters‘ın haberine göre iOS ve Android kullanan cihazlar için Windows’dan bağımsız bir sürüm hazırlanmış durumda. Cortana, uygulama marketlere girmek için hazır olsa da maalesef ilk başta Beta olacak ve sadece belli bölgeler için dağıtılacak.

Ürünün stabil versiyonu 2015‘in ilerleyen dönemlerinde marketlere giriş yapacak, dedikodular arasında Microsoft’un yeni bir Cortana sürümü hakkında çalıştığı da var, yeni gelecek sürümün adı ise Einstein projesi olacak. Projenin adından da anlaşılacağı üzere Microsoft, akıllı asistanları bambaşka bir yapay zeka boyutuna taşımayı hedefliyor.

Sanal Asistan Savaşı Kızışıyor!

Google‘ın Google Now‘ı ve Apple‘ın Siri‘si Cortana’nın en büyük rakipleri konumunda fakat Microsoft’un bu akıllı hamlesi Cortana için olumlu sonuçlar doğuracak gibi görünüyor. Cortana’nın üç büyük platformda da hizmet vermesi hem popülerliğini hem de kullanımını büyük oranda arttıracaktır.

Google Now servisinin ülkemiz için açık olmadığı düşünüldüğünde Android kullanıcılar için Cortana iyi bir alternatif olacaktır.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın