Home » Teknoloji Haberleri » Mağazaların Yeni Personeli Robotlar

Mağazaların Yeni Personeli Robotlar


Robotlar günümüzde farklı alanlarda pek çok hizmet için kullanılabiliyorlar. Son olarak yaşlı bakım için tasarlanan robotları şimdi de mağazalarda size yardımcı olurken görebilirsiniz. Özellikle teknoloji mağazaları içerisinde robotlar ile müşteri karşılama insanların daha çok hoşuna gidiyor. Birçok alanda kullanımı yapılan robotların bu alanda da kullanılması hem mağaza sahiplerini hem diğer çalışanları hem de müşterileri fazlasıyla memnun ediyor. Bu nedenle birçok yerde mağazalarda çalışan robotlar oldukça seviliyor.

Almanya’da Robot Çalışan Mağaza

Almanya’da İngolstadt şehri içerisinde yer alan Media Saturn adlı bir mağaza bünyesinde robot bir çalışana yer veriyor. Bu robot haftanın belirli günlerinde müşteriler için mağaza içerisinde yer alıyor. Paul isimli olan robot mağazada müşterilerini ilk olarak kapıda karşılıyor. Ardından müşterilerini istedikleri ürünün yanına götüren robot bu esnada bildiği konular üzerinden müşteri ile sohbet de edebiliyor. Eğer müşterilerden farklı bir soru yöneltilir ise diğer çalışan arkadaşlarından yardım alabiliyor. Müşterilerin oldukça ilgisini çeken robot diğer mağazalar içerisinde de yavaş yavaş yer alabilir.

Diğer Ülkelerde de Örnekler Var

Robot çalışanı olan mağazalar sadece Almanya’da değil. Aynı zamanda ABD’de de robot çalışanların en güzel örnekleri yer alıyor. Chole ve OSHbot adlı iki farklı robot biraz daha kapsamlı olarak çalışma yürütüyor. Bu robotlar her ülkeden gelen müşteriler için farklı dilleri konuşabiliyorlar. Müşterilerin sordukları ürünleri kolayca bulabilmek içinse hızlı bir şekilde hareket edebiliyorlar. Bu nedenle hem mağaza sahibinin hem de müşterilerin göz bebeği olan robotları ilerleyen zamanlarda mağazalarda daha fazla görmek mümkün olabilir. Birçok özelliğe sahip olan robotların çalışma saatleri ve günleri de normal personelden ayrı olarak belirleniyor.

Mağaza Robottan Oldukça Memnun

Robot tarafından verilen hizmet sadece müşteriler tarafından değil aynı zamanda mağaza sahibi tarafından da beğeniliyor. Hem kapıda karşılaşama yapılması hem kısa ve net bilgilerin müşterilere aktarılması hem de müşterilerin ilgisini çekmesi ile birlikte Paul mağazanın göz bebeği. Paul’un çalıştığı günlerde mağaza içerisinde daha farklı bir hareketlilik yaşanıyor ve bu günlerde mağazaya gelen müşteriler Paul’dan yardım almak istiyor.


About Ramses

Check Also

Sigaraya Karşı Mobil Savaş

Sağlık Bakanlığı sigara içilmesini önlemek amacı ile yasaklarına devam ediyor. Kapalı alanlarda sigara içilememesi yasağı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir