Home » Oyun » Artık Satrançlar 3 Kişi Oynanacak

Artık Satrançlar 3 Kişi Oynanacak


İki kişi ile oynanan ve karşı tarafın yaptığı hamle üzerine bu tarafın kalesini ele geçirmek planlı olarak ilerleyen satranç oyunları artık üç kişi ile birlikte oynanacak. Altıgen olarak tasarlanan tahta sayesinde bir masada 3 kişi bu oyunu daha kavisi hamleler ile oynayabilirler.

3 Kişilik Satranç Özellikleri

3 kişilik satranç ve 2 kişilik satranç oyun özellikleri yani kuralları ve hamleler açısından aynı. Bu nedenle iki kişi ile oynarken yaptığınız hamleleri yapabilir ve aynı kurallara uygun hareket edebilirsiniz. Ancak birkaç değişen 3 kişilik satranç özelliğini şu şekilde söyleyebiliriz;

  • İlk olarak bu oyun tahtası altıgen olarak bulunuyor. Bu nedenle eski satranç tahtasından farklılık gösteriyor.
  • 3 kişilik satranç zeminin de ise toplamda 96 kare var. Oyuncular bu 96 kare üzerinden hareketlerini kontrol edebilirler.
  • 2 kişilik satranç oyunlarında L, düz, yan ve çapraz ilerleyebiliyorsunuz. Çünkü satranç zemini kare idi. Ancak 3 kişilik satrançta zeminin altıgen olması nedeni ile ilerleme hareketlerini daha kavisli olarak yapmanız gerekli.
  • Bir diğer farklı olan 3 kişilik satranç özelliği ise pullarınızın da daha kavisli olarak dizilmesi. Piyonlar başta olmak üzere 8 pulunuzu bir tarafa 8 pulunuzu diğer tarafa kavisli olarak yerleştirmeniz gerekiyor.

3 Kişilik Satrancın Kazananı Nasıl Belirleniyor

2 kişilik satranç oyununda normalde şah ve mat edilmesi ile birlikte oyunun 1 kazananı ve 1 kaybedeni oluyor. 3 kişilik satranç oyununda da mantık oldukça benzer. 1 kişi bir kişiyi şah ve mat ettikten sonra eden kişi 1. Oluyor. Şah ve mat edilen kişi 3. Oluyor. Diğer kişi 2. Oluyor. Çoğu yerde bu sıralama ile birlikte oynanan oyun için birinciyi belirlemek için farklı kurallar da uygulanabiliyor. Bu durumda bir kişinin diğer iki kişiyi şah ve mat etmesi gerekiyor. Bu sayede oyunun 2 kişilik de olduğu gibi 1 kazananı ve 1 kaybedeni oluyor. Oyun kuralı içerisinde iki seçenek de mevcut. İstenildiği gibi 1. Ve kaybedenler seçilebilir.


About Ramses

Check Also

X Ray Robot ile Aksiyon Dolu Maceralar Keşfedin

X Ray Robot oyunu kim yaptı: Mine Apps Craft Hangi sürümde çalışır: Android 2.3 ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir