Home » Teknoloji Haberleri » 5K, 8K ve 16K Çözünürlük Dönemi Başlayacak

5K, 8K ve 16K Çözünürlük Dönemi Başlayacak


Bugün yeni üretilen birçok plazma özellik taşıyan televizyonlarda 4K çözünürlük kullanılıyor. Full HD özelliği ile birlikte bize gayet güzel gelen çözünürlükler firmalar için yetersiz olmaya başladı. Bir süredir Apple iMAc cihazları üzerinde 5K çözünürlük kullanıyor. Tasarımlar ve mimari çizimler için bu nedenle bu cihazlar fazlaca tercih edilebiliyor. Apple tarafından belirli cihazlarda kullanılan 5K çözünürlük artık televizyonlarımızda da yer almaya başlayacak.

8K ve 16K Bile Planlanıyor

4K’nın bize oldukça net görüntüler sunması yanında insanlar 5K görüntünün özellikleri şimdiden merak etmeye başladı bile. Ancak bu esnada 8K ve 16K çözünürlüklerinin planları dahi yapıldı. Teknoloji televizyonlar üzerinde etkili bir çözünürlük ile devrim yapacak gibi gözüküyor. Çünkü 5K çözünürlüğü ile birlikte 4K’nın tan 7 katına çıkılıyor. Bu nedenle 8K ve 16K çözünürlükte olan cihazların nasıl bir ekrana sahip olacağı şimdiden merak konusu olmaya başladı.

Çözünürlük Televizyon Boyutlarını da Etkileyecek

Daha fazla pikselin olması ve daha net bir görüntü sunulması haliyle televizyonlarınızın boyutunu da etkileyecek. 5K çözünürlüğü olan televizyonlarda en uygun kullanmanız gereken boyut en az 100 inç olacak. Bu boyut ise oldukça iyi bir büyüklüğe ve maliyete sahip. Bu televizyonları kullanan insanların ise televizyon için daha büyük yerler ayarlaması gerekecek. Bu anlamda 5K özelliğinin evlerde değişiklik yaratabileceğini bile söylemek mümkün. Ardından gelen 8K ve 16K özelliği bulunan televizyonlar ise çok daha büyük olarak kullanımda olabilir. Bu nedenle teknoloji hızına yetişebilmenin oldukça zor olduğunu söylemek mümkün.

5K Neden Çıkıyor?

8K ve 16K çözünürlüklü olan televizyonların çıkacağı haberleri üzerine neden 5K’nın çıkacağını merak edebilirsiniz. 5K geçiş ve deneme olarak kullanılmak isteniyor. Her ne kadar geçiş denilse bile 4K’nın 7 katı çözünürlükte bir uygulamanın gelmesi televizyonlar üzerinde fark yaratacak. Bu nedenle 5K 8K’dan daha fazla kullanılabilir. Gelen bu çözünürlük teknoloji televizyon alanında 10 yıl egemenlik sağlayacak gibi gözüküyor. Ancak teknoloji çağında ardından gelecek olan yeniliği tahmin etmek güç. Televizyonlar yakında bu özellikler ile karşınızda olacak.


About Ramses

Check Also

Sigaraya Karşı Mobil Savaş

Sağlık Bakanlığı sigara içilmesini önlemek amacı ile yasaklarına devam ediyor. Kapalı alanlarda sigara içilememesi yasağı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir